Yeni Renkli E-Mürekkep (E-Ink) Teknolojisi

0
4
Okuma

Günümüzde yaygın olarak kullanılan LED veya LCD ekran teknolojileri gözü çok fazla yoran ve ekrandaki görüntü değişmese bile enerji tüketen sistemlerdir. E-Mürekkep teknolojisinde ise bildiğimiz renk pigmentlerinin elektronik olarak yer değiştirmesi ile yazılar ya da şekillerin ekranda görünmesi sağlanır. Bu sayede hem ekrandaki görüntü değişmediği sürece enerji harcanmaz hem de gözü yormayan, basılı kitap görüntüsüne benzer doğal bir görüntü elde edilir. Amazon Kindle ve Kobo gibi E-Book ya da E-Kitap okuma cihazları dünyadaki kitapseverler arasında oldukça yaygınlaşmıştır. Ben de yıllardır Kindle sahibiyim, özellikle makale okurken Kindle’ı tercih ediyorum, böylelikle hem çıktı masraflarından kurtuldum hem de küçük bir kütüphaneyi yanımda taşıyabiliyorum.

Bu cihazların sahip olduğu artılarının yanında elbette eksikleri de var. E-Kitap cihazlarının en temel sorunu ekranın tepki hızının yavaş olması,  yalnız monokrom (tek renkli) görüntü gösterebilmeleri ise bir diğer önemli sorun olarak düşünülebilir.

ACeP

Renkli E-Mürekkep teknolojisinin geliştirilmesindeki en önemli teknolojik zorluk renkleri oluşturan pigmentlerin eş zamanlı olarak sayfanın farklı yerlerine yönlendirebilmesidir. İşte yeni gelişmiş renkli E-Mürekkep teknolojisi ya da ACeP’te 32000 renk gösterilebiliyor. Bu önemli bir gelişme olarak görülebilir, çünkü geçmişteki Triton teknolojisi yalnızca 4000 renk gösterebiliyordu. ACeP ile görüntü kalitesi, ekran çözünürlüğü ve kontrast önemli ölçüde artıyor. ACeP ya da gelişmiş E-Mürekkep teknolojisinin en önemli dezavantajları ise ekran yenilenme hızının neredeyse iki saniye oluşu ve monokrom E-Mürekkep teknolojisine göre daha düşük çözünürlüğe sahip olmasıdır. ACeP, tüm eksiklerine rağmen E-Mürekkep teknolojisinin LED ve LCD ekran teknolojisine karşı uzun yıllardır vermesi beklenen renkli yanıt olarak görülebilir. Çok daha az enerji tüketen ve göz sağlığına daha dost bir renkli ekran teknolojisi olan ACeP’in yakın gelecekte sorunlarından arınarak yaygınlaşacağı ümit ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here