WhatsApp ile GIF Gönderme Nasıl Yapılır?

0
4
Okuma

WhatsApp uygulaması aracılığı ile GIF göndermenin ne şekilde yapılacağına geçmeden önce “GIF” nedir ve ne anlama gelmektedir bir bakalım. “GIF” İngilizce kökenli bir kelime olup, “Graphics Interchange Format” İngilizce kelimelerinin karşılığı olan “Grafik Değiştirme Biçimi” anlamına gelmektedir ve “GIF” şeklinde kısaltılmıştır. “GIF” bir sayısal resim saklama türüdür, bu biçim kayıpsız sıkıştırma kullanıyor ve 8-bit renge (yani 256 renge) kadar destek sağlamaktadır.

WhatsApp ile GIF Gönderme Yöntemleri

GIF ile ilk olarak Facebook vasıtasıyla tanıştık. Facebook üzerinde GIF gönderip alarak eğlencemize eğlence kattık. Daha sonra GIF gönderme imkanı Twitter gibi anlık mesajlaşma programlarına geldi. Son olarak ise WhatsApp uygulaması üzerinden GIF gönderilebiliyor. Bunu 05 Ekim 2016 tarihinde yapılan güncellemeyi cihazınıza yüklemek sureti ile başarabiliyorsunuz. Önceden GIF göndermek yerine GIF bulunan resimlerin “URL” adreslerini paylaşmak mümkün halde idi. Şimdi ise WhatsApp ile sizler de arkadaş ve sevdiklerinize GIF olan resimleri iletebilirsiniz. Bu şekilde WhatsApp uygulamasını daha keyifli ve eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Peki GIF olan resimleri nasıl gönderebilirsiniz? İşlem çok mu zor yoksa kolay bir şekilde halledilebilir mi? Cevabı basit. WhatsApp üzerinden GIF paylaşmanın dört yöntemi vardır. İlki, iPhone/Android telefonunuzdaki bir videoyu GIF’e çevirmektedir. Bunun için tek yapmanız gereken sohbet ekranında “+” simgesine ardından “Fotoğraf ve Video Galerisi” ne dokunmak ve GIF olarak göndermek istediğiniz videoyu seçmektir.

İkinci yöntem, iPhone 6s ve üzeri bir modele sahipseniz çektiğiniz Live Photo’ları GIF formatında göndermektir. Bunun için yine  sohbet ekranında “+” simgesine ardından “Fotoğraf ve Video Galerisi” ni seçecek ve “3D Touch” özelliğinden faydalanarak çıkan menüden “GIF olarak seç”e dokunuyorsunuz.

Üçüncü yöntem, GIF klavye uygulamalarını kullanmaktır. Sohbet sırasında GIF klavyeye geçerek hızlıca GIF paylaşabilirisiniz.

Son yöntem ise, GIF aramadır. Bunun için sohbet ekranında “+” simgesine ardından “Fotoğraf ve Video Galerisi” ni seçiyorsunuz. Sol altta yer alan GIF arama çubuğuna dokunarak GIF arama ekranına gidiyor, istediğiniz GIF’i buradan seçerek paylaşabiliyorsunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here