VPN Çalışma Mantığı Nedir

0
16
Okuma

İnternet üzerinde çeşitli kararlar ile erişime kapatılan veya bulunduğunuz bölgeye hizmet vermeyi durduran sitelere giriş yapmak için farklı servisler ve proxy adresleri kullanılabilmektedir. Fakat geçmişte kalan bu yöntemlerin yerini DNS adresleri ile VPN servisleri almıştır. Hem mobil platformda hem de masaüstü platformda kullanılan bu servisleri insanların internette özgür bir şekilde dolaşmasına olanak sağlar. Servislerin bazıları ücretsiz bir şekilde kullanılırken bazıları ise ücretli olarak hizmet verebilmektedir. Ancak bu tür hizmetler genellikle ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Özellikle masaüstü için DNS servisinin daha çok ön planda olduğu görülür. Masaüstü platformu için kullanılan DNS’ler servis sağlayıcılar tarafından verilen DNS adreslerinin manuel olarak eklenmesi dahil kişisel olarak ayarlanan servis türüdür.

DNS servislerinin dışında kullanılan VPN’ler ise DNS’ye nazaran daha pratiktir. Özellikle bu tür servisleri nasıl kullanacağını bilmeyenler VPN hizmetlerinden faydalanarak hem kullanım kolaylığı hem de basit arayüz ile kısa süre içerisinde internette özgür bir şekilde dolaşmaya devam edebilir. Yasaklı sitelere saniyeler içerisinde girmenizi sağlayan bu servislerin çalışma mantığı ise çok basittir. Farklı şekilde hizmet veren VPN servisleri bulunduğunuz ülke haricinde herhangi bir ülkede bulunan sunucular üzerinden internette dolaşmanızı sağlar. VPN servisleri diğer ülkelerde bulunan sunucuları kullanmanıza olanak sağlayan ücretsiz ve pratik servis araçlarından birisidir. Aynı zamanda günümüzde en çok kullanılan servis türü olarak kayıtlara geçmiştir.

VPN servislerini ister mobilde isterseniz de masaüstünde kullanabilirsiniz. Bu tür servislere ait uygulamaları resmi mağazanız üzerinden indirmeniz önerilir. Farklı kişiler tarafından geliştirilen uygulamaları indirerek mobil cihazınıza yüklemenizi önermemekteyiz. Aksi takdirde bu tür uygulamalar cihazınızı yüksek oranda zarara uğratacaktır. Mobil cihazınızın güvenliği açısından mağaza üzerinden popüler olan VPN servislerini indirebilir ve kısa süre içerisinde servisi aktif ederek bağlantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.Hiçbir kısıtlama olmadan internette dolaşmak ve var olan web sitelerine doğrudan ulaşmak için en uygun yöntem VPN servisleridir. Bu tür servisler farklı amaçlarla kullanılmadığı müddetçe herhangi bir tehlike oluşturmaz. Aynı zamanda ücretsiz olan servisleri kolay bir şekilde indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here