Twitter Yalan Haberlere Savaş Açtı

0
196
Okuma

Sosyal paylaşım sitesi Twitter radikal bir karar aldı ve yalan haber yayan botlara savaş açtı. Twitter’ın bu çalışmasında botların yalan haber için kullandığı yöntemleri ortadan kaldırmayı hedefliyor. Her geçen gün ciddi oranda artış gösteren yalan haberler ile başı ağrıyan Twitter gibi güçlü bir markanın çeşitli önlemler almaya başladığı teyit edildi. Rusya ile doğrudan bağlantısı olan yalan haber üreten botlar yeni bir gündem yaratmak için sürekli olarak tweet paylaşımı yapıyor. Botların kullandığı algoritma ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle sosyal ağdaki etkileşimin artışına doğrudan zarar veren bu tür içerikler Twitter yetkililerini harekete geçirdi.

Twitter Güncellemesi 2018

Twitter’ın yaptığı çalışma ile bot ve benzeri yöntemler ile haber yaymak ve bu tür içerikler oluşturmak artık zor bir hal aldı. Bununla birlikte beğeni ve retweet işlemlerinde de sahte uygulamalar yapan botların bu konuda da kısıtlandığı teyit edildi. Twitter’ın konu hakkında detaylı çalışmalar yürüttüğü ve gelecek içinde farklı önlemler aldığı iddiaları ise dikkatlerden kaçmadı. Bu tür botların yaptığı yalan haberlerin yayılma hızını etkileyecek olan çalışmalar aynı zamanda kullanıcı odaklı çeşitli önlemleri de devreye sokacak. Hem botları önleme hem de kullanıcıların farklı yazılımlar kullanmasını engelleme adına yapılan çalışmaların olumlu etki edeceği düşünülüyor.

Twitter kullanıcılara yönelik kısıtlama bakımından çeşitli uygulamalar yaparak riskleri en aza indirmeyi hedefliyor. Bu uygulama türü ise kullanıcıların üçüncü taraf yazılımlar ile sosyal paylaşım ağına erişiminin engellenmesini kapsıyor. Bilindiği üzere günümüzde birçok uygulama geliştiriyor. Geliştirilen bu uygulamalar ile Twitter’a erişim yüksek oranda kontrol altına alınabiliyor. Fakat erişimi kolaylaştıran bu tür uygulamaların büyük bir risk oluşturduğu biliniyor. Twitter’ın bu konuda önlem olarak hem kullanıcıların hesap güvenliğini hem de web site güvenliğini sağlayacağı ifade ediliyor.

Özellikle ABD Başkanlık seçimi sürecinde hat safhaya çıkan yalan haber ve hesap güvenliğindeki riskli durumlar son dönemlerde ciddi tehlikeler oluşturmaya başlamıştı. Bu olayların ardından San Francisco eyaletinde bulunan Twitter’ın önlem almaya başladığı ve daha güvenlik bir ortam yaratmak istediği tahmin edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here