Nissan Buluşuyla Kazaları Aza İndirebilir

0
0
Okuma

Otomobildeki Bu Buluş Trafik Kazalarını En Aza İndirmeyi Planlıyor 

Trafik kazaları artık arabası olan olmayan herkesin dikkat etmesi gereken bir konu. Sürücüler kadar artık yayalarında bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor. Son yıllarda artan bu trafik kazaları, her yıl bir öncekinden daha fazla can kaybına yol açıyor ve insanlara acı veriyor. İşte bu yüzden Nissan markası yaptığı buluşla trafik kazalarını azaltmayı hedefliyor.

Japonya çıkışlı Nissan Otomobil markası, bu yeni teknolojisinin alıcısına sundu bile. Uzun süre bu teknoloji üzerinde çalışan Nissan, koltukların tamamen değişeceğini gösterdi. Arabada direksiyona ve koltuğa eklenen özel adaptörler ile sürücünün terleme oranına bakılarak susuzluğu tespit ediliyor ve uyarıda bulunuyor. Koltuklara ve direksiyona yerleştirilen teknolojik kaplama ile terlediğiniz zaman renk değişmeye başlıyor ve susuzluk seviyenizi ölçüyor.

SOAK adı verilen bu projede, Nissan yetkilileri susuz kalmanın dikkat eksikliğine ve yorgunluğuna neden olduğunu ve bu yüzden kazaların bir hayli çok olduğunu belirtti. Bu yöntem ile kişinin susuzluğu ölçülüyor ve su içmesi sağlanıyor böylelikle sürücü daha kendini vermiş dikkatli davranıyor. Bunun yanı sıra geçmiş zamanlarda  Loughborough Üniversitesi’nde meydana gelen incelemeler ile, susuz kalan sürücünün alkollü sürücü ile aynı oranda dikkat eksikliğinin olduğu gözlemlenmiştir.

Nissan, yarattığı bu son teknoloji ile ümidini korumaya devam ediyor. Her ne kadar buluş yapsak da yapmasak da işin özü insanda bittiği için bu buluşların sadece istatistik değerlerini düşürmesini bekliyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here