Laptop Isınmasının Başlıca Sebepleri ve Önlemi

0
2
Okuma

laptop-isinmasinin-baslica-sebepleriDizüstü bilgisayarlar son yıllarda masaüstü bilgisayarların yerini almış ve hemen her ortamda kullanılır hale gelmiştir. Yatakta, kucakta, masada her yere taşınabilir oldukları için rahattır ama bu durum çeşitli bazı sorunları da beraberinde getirir. Masaüstü bilgisayarlar kullanılırken ısınma gibi sorunlar görülmezdi ama aslında onlarda ısınırdı. Sadece biz kucağımızda ya da yakınımızda olmadığı için hissedemezdik. Aslında tüm bilgisayarlar aynı sebeplerden ısınmaktadır. Bunların basında fanların yetersiz gelmesi ve fan temizliği yapılmadığı için fanların düzgün çalışamaz hale gelmesi gelir. Ayrıca laptopun kullanıldığı alan, bilgisayarın çok zorlanması gibi durumlar da ısınmayı etkiler.

Masada daha az ısınan laptop, kucakta, halıda, döşemelerde daha hızlı ve kolay ısınır.

Mevsimlerden yaz aylarında bilgisayarlar daha çok ısınır ve bu nedenle kapanır ama kış aylarında bu konuda rahatlama olduğu bilinmektedir. Yani ortamın ısısı da laptop ısınması üzerinde etkilidir.

Laptop Isınırsa Ne Olur?

Laptopun aşırı ısınması en başta bilgisayarın kendisini kapatmasına neden olur. Böylece yaptığınız çalışmaları kaybetme riskiyle karsı karsıya kalmanız yüksek olasılık taşır. Hatta bilgisayarın parçalarına zarar verip bilgisayarınızı kaybetmenize neden olabilir. En önemli sorunlardan biri ise ısınma durumunda kendi kendini kapatmayan bilgisayarlarda yaşanır. Laptopun yanması, patlaması gibi hayati sonuçlar doğuracak durumlar görülebilir.

Laptop Isınmasını Önlemek için Neler Yapılabilir?

Laptopun ısınmasını engellemek için öncelikle kullanım alanlarınıza dikkat etmelisiniz. Evet, taşınabilir olması nedeniyle özgür kullanmak istemeniz normaldir ama en uygunu masa üzerinde ya da sert zeminlerde kullanmaktır. Ayrıca fanların yetersiz gelmesi durumunda takviye olarak kullanabileceğiniz fanlar bulunmaktadır. Amacınız bilgisayarın soğumasını sağlamak olduğundan ortamın ısısını bir miktar düşürebilir ya da laptopu düşük ısılı ortama bir süreliğine alabilirsiniz. Laptoplar genellikle bilgisayar çok zorlandığında da ısınır. Özellikle yoğun oyunlar oynanırken ısındığından bu oyunları oynarken mutlaka ekstra fan kullanmalısınız. Ayrıca ısınma sorunu olan laptopunuz varsa çalışmalarınızı, oyunlarınızı sürekli kaydetmeniz önlem olması bakımından önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here