Korsanlar İş Başında Dikkat!

0
1
Okuma

bilgisayar-korsanlarina-dikkatTeknoloji insanların yaşamlarını olumlu yönde etkileyip kolaylaştırsa da bazı tehlikeli durumları da içerisinde barındırıyor. Son zamanlarda en çok dikkat edilmesi gereken problemlerin başında olan bilgisayar korsancılığı bir kez daha gündemi meşgul etmeye başladı.

Bu kötü niyetli olan bilgisayar korsanları, internet kullanan kişileri yanıltmak amacı ile e-posta, sosyal medya, kişisel ve banka hesap bilgilerini ele geçirebilmek için yeni geliştirdikleri farklı yöntemler kullanmaya başlamışlar bile! Kişilerin çok fazla kullandığı, banka ya da GSM şirketleri ile Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarından gönderiliyor gibi gösterilen elektronik postalar ve linkler ile kişilerin özel bilgilerine erişip çalabiliyor ve hesaplarını da boşaltabiliyorlar. Özellikle son zamanlarda karşınıza çıkan “Facebook hesabın adına, birisi şifre değişikliği talebinde bulundu” veya Twitter yolu ile “Sayın Kullanıcı, bu mesajı hesabınız güvenlik riski taşıdığı için alıyorsunuz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kullanıcı adınız ile güvenlik panelimize kayıt yaptırarak hesabınızı güvenli hale getirmeniz gerekmektedir. Aksi halde hesabınız kapatılacaktır. Twitter Inc. Türkiye” şeklinde mesaj veya e-posta yollandığı söylendi. Bununla da yetinmiyorlar ve bankalardan gönderilmiş gibi görünen mailler ile dolandırıcılık yapıyorlar. Bu gönderilen maillerde, tüketicilerin bankacılık işlemleri için kullandığı şifresini değiştirmesi talebi gibi farklı istekler yollayabiliyorlar. Bu maillere inanan tüketicilerin yaptığı işlemler sonucunda dolandırıcılar hesap numarasına kadar bankacılıkla ilgili çoğu bilgiye ulaşabiliyorlar.  Karşınıza çıkabilecek bu tarz kandırmaca maillerine hiçbir şekilde itibar etmemeniz gerekir. Eğer ki bankacılıkla ilgili bir işlem yapmak istiyorsanız o zaman en yakın banka şubesine gitmenizi öneriyoruz.

Bilgisayar korsanlarının tehlikeli dolandırma yöntemlerinden kendinizi korumak için internette gördüğünüz her linke tıklayarak kişisel bilgilerinizi asla paylaşmamalısınız. Teknolojinin iyi yönlerinin olduğu gibi bu tür tehlikeleri de her zaman olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here