İos Mu, Android Mi?

1
0
Okuma

ios-mu-android-miGünümüzde teknoloji dünyasında sıkı bir rekabet yaşanıyor. Özellikle cep telefonu piyasasında Apple tarafından geliştirilen İOS VE Google tarafından geliştirilen Android en sıkı rakip diyebiliriz. Sizler için yaptığımız araştırma sonucunda ios mi yoksa andorid mi sorusuna net bir cevap bulabileceksiniz.

Öncelikle ortak özelliklerden bahsedelim. Her iki işletim sistemi hem cep telefonlarında hem de tablet bilgisayarlarda kullanılabiliyor. İos kapalı bir sistemle çalışırken, Android açık bir sistemle çalışıyor.

Bu durum Apple’ın dış etkenlere karşı daha güvenilir olmasını sağlıyor. Apple’ın kapalı sistemle çalışıyor olmasının dezavantajı da var. Cihaza dışarıdan müdahale olmadığı için kullanıcılara özel  itunes isimli program olmadan cihaza mp3 veya fotoğraf yüklemesi yapılamıyor. Android sisteminde bu şekilde bir kısıtlama olmadığından kullanıcılar için çok daha kolay şekilde kullanılabiliyor. Her iki sisteminden kendilerine ait ekosistemleri var. Apple  uygulama mağazasına Apple store adını verirken, Google Android market adını tercih ediyor.

İosAndroid farkı olarak en önemli etken, kullanımın hangi sistemde daha kolay anlaşılır olduğu. Android sisteminin İos sistemine göre daha karışık olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü ayar yapabilmek için birçok sekmeyi kullanarak sonuca ulaşmak mümkün.

Bu durum teknoloji ile fazla ilgili olmayan kişiler açısından büyük sıkıntı verebilir. İos sistemi bu bakımdan tüm kullanıcılarını düşünmüş, ve tüm ayarları tek bir menü altında toplamış. Kategoriler öyle iyi ayarlanmış ki tüm kullanıcılar istedikleri bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyor.

Kilitli ekrandan kameraya hızlı geçiş sağlaması, artı imleci ile fotoğraf çekebilme özelliği, tüm bildirimleri tek ekran üzerinde görebilmek İosuAndroid’den ayıran önemli özelliklerden sadece bir kaçı.

Her iki sistem karşılaştırıldığı zaman kullanım ve arayüz açısından İos’un galip geldiğini belirtebiliriz. Dünya üzerinde yapılan tüm araştırmalar Ios sisteminin her kullanıcı tarafından daha kolay kullanıldığını ve tercih edildiğini tespit etmiştir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here