İnternet Hızınızı Nasıl Test Edebilirsiniz ?

0
0
Okuma

internet-hiziİnternette sörf yaparken ya da oyun oynarken, en can sıkıcı şey hattın yavaşlamasıdır. İnternet hızı git gide yavaşlamakta ve sorunun nerede olduğunu bilmemekteyiz. İlk akla gelen hattımı kim sömürüyor sorudur. Modem arayüzüne girerek bunu kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Burada bir sorun yoksa, neredeyse dünyanın en pahalı internet servis ücretini ödeyerek sahip olduğunuz bağlantının, hızımı düştü diye sorabilirsiniz. Peki, internet hızı nasıl test edilir, çıkan sonuçlara ne kadar güvenilir, kısaca anlatalım.

Birçok hız testi sitesi ve uygulaması var. Ancak en güvenilir olanlardan birisi “speedtest.net” sitesidir. Tamamen Türkçe olan “hizinitestet.com” sitesinde, neredeyse aynı başarıda ve doğrulukta hız testi yapabilmektedir. İnternet hız testi konusunda, ilginizi çekecek önerilerden biriside, servis sağlayıcınızın testine asla itimat etmeyin. Belirttiğimiz iki bağımsız siteyi de basitçe deneyebilirsiniz. Bu testlere başlamadan önce, sitelerin ikisi de bir uyarı yapacak ve bağlantınızın doğrudan kablo ile olmasını isteyecektir. Wi-Fi ile testin tam olarak doğru çıkmaması söz konusudur.

Eğer testlerin sonunda ödediğiniz paraya karşılık yeterli hizmeti alamıyorsanız, artık bilinçli bir tüketici olarak, takdir sizin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here