Google, Mobil Kullanıcılar İçin Arama Algoritmasını Değiştiriyor

0
5
Okuma

google-algoritma-degisikligiKısa süre önce Google tarafından yapılan açıklamaya göre mobil cihazlar için mobil uyumlu olan web sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması amacıyla, 21 Nisan 2015 tarihinde arama algoritmasında değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Planlanan bu değişiklik sonucunda tüm dünyada mobil arama sonuçlarında değişiklikler ve farklılıkların görülmesi bekleniyor.

Arama algoritmasındaki yenilikler
21 Nisan tarihinde çıkarılacak olan algoritma sayesinde mobil işletim sistemlerine tamamen uyumlu olan web siteleri üst sıralara çıkacak. Web siteleri mobil uyumluluk açısından ne kadar uyumlu ise arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda yer alacak. Böylece telefon ya da tablet gibi mobil cihazlarla internete bağlananlar uyumsuzluk sorunu yaşamayacak.

Google arama motorunda şimdi ki kullanılan algoritmaya göre akıllı telefon kullanıcıları yapılan internet üzerinden aramalarda mobil uyumlu web siteleri akıllı telefon kullanıcılarının karşısına çıkmaktaydı.

Yeni hazırlanacak algoritma sayesinde mobil kullanıcılar çok daha ayrıcalıklı olmaya hazırlanıyor. Yeni algoritma sayesinde mobil kullanıcılar mobil siteleri ilk sıralarda görecekler ve aranan bilgiye ulaşma süresi çok daha kısa olacak.

Tüm bu belirtilen yeniliklerin yanı sıra Google firması, mobil uygulamaların içermekte olduğu ve de “deep link” adı verilmekte olan yöntemle oluşturulan mobil içerikli sayfaları da mobil olarak yapılan arama sonuçlarına dâhil etmeyi planlıyor. “Deep link” kullanımı internet üzerinde bir kaç tıklama ile öğrenilebiliyor ve bu yöntemler sayesinde uygulamada yer almakta olan sayfalar, kendilerine ait özel bir URL adresine sahip olacağı belirtiliyor. Web sitesi sahiplerinin, sitelerinin mobil cihazlara uyumlu olup olmadığını kontrol etmeleri ile ziyaretçi sayılarının azalmaması ve arama sıralarında gerilere gitmemesi açısından uzman kişiler tarafından öneriliyor.

Mobil uyumluluk sertifikasını alabilen web siteleri yeni düzenleme sonrasında diğer normal sitelerden çok daha üstlerde yer alacaklar. Üst sıralarda yer alan siteler daha sık ziyaret edileceğinden mobil sitelerin popülerliği de her geçen gün artacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here