Fotoğrafçılıkta ISO Ayarları Nasıl Yapılır?

0
5
Okuma

fotograflarda-iso-ayariFotoğrafçılık sektörü, teknolojinin de gelişmesiyle birlikte gittikçe gelişen bir sektördür. Günümüzde cep telefonlarının ve dijital makinelerin yaygınlaşmasıyla fotoğrafçılığa olan ilgi azalmış gibi görünse de bu sektör her zaman ayakta kalacak bir sektördür. Fotoğrafçılık ile ilgili önemli konulardan biri de ISO konusudur. Bu noktada fotoğrafçılıkta ISO ayarları nasıl yapılır sorusu ön plana çıkmaktadır.

ISO, bazı fotoğraf makinelerinde ASA ismiyle geçen bir ayardır. Hem eski tip filmli makinelerde hem de dijital makinelerde bu ayar mevcuttur. Filmli makinelerde filmin desteklediği ISO ayarı ile makine üzerinde seçilen ISO değeri aynı olmalıdır. Dijital makinelerde ise makinenin sensörüne düşen ışığa duyarlılık ayarını değiştirmek için ISO ayarı kullanılır. ISO ayarı otomatik olduğunda fotoğraflar karanlık çıkıyorsa bu ayarı manual olarak yükseltmeniz gerekmektedir.

ISO, fotoğrafların sürekli karanlık çıktığı ancak ortam ışığının yeterli olduğu durumda yükseltilmelidir. Bu noktada unutulmaması gereken ISO ayarı yükseltildiğinde sensörün alacağı ışıkta artış olacaktır. Bu durumda fotoğrafta kalitenin düşmesine neden olacaktır. Sensörün fazla ışık alması sonucunda fotoğraftaki detay azalır ve bu da resmin boğuk çıkmasına neden olur.

ISO ayarını kullanmanız için ortamın karanlık olmasına gerek yoktur. Orta seviyede aydınlatılmış ortamlarda da bu ayar kullanılabilmektedir. ISO ayarı, gelişmiş dijital makinelerde daha net sonuç vermektedir ancak fazla özelliği olmayan dijital makinelerde bu ayar çok daha dikkatli kullanılmalıdır.

ISO ayarı flaş açıkken kullanılmalı ve deneme yöntemiyle en düzgün görüntüde sabitlenmelidir. Fotoğrafçılıkta ISO ayarı yapmak için bu konuda çok bilgili olmak gerekmemektedir. Fotoğrafçılıkta ISO ayarı iyi yapıldığı zaman, otomatik konumdan çok daha iyi fotoğraflar çekilebilmektedir. ISO ayarı yaparken ortamın ışığına dikkat etmeniz, çektiğiniz açıya göre değer belirlemeniz ve makinenizin özelliklerine göre bu ayarı yapmanız oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here