FIFA 15’te Usta Oyuncu Olmanın Yolları

0
0
Okuma

FIFA 15’te Usta Oyuncu Olmanın Yolları

fifa-15-usta-olmakGeliştirilmiş grafik tasarımları ile yeni nesil futbol tutkusunun heyecanını zirvede yaşatan bu oyun, herkesin favorisini ortaya koyması için geliştirilmiş, mücadeleye hazır bir oyundur. Oyunun başarı ile tamamlanmasında, zafer ile taçlandırılmasında dikkat edilmesi ve mutlaka uygulanması gereken stratejiler vardır. Titiz çalışma sonucu ortaya çıkan bu oyunda, usta oyuncu olmak için dikkat edilecek ve uygulanması gereken bilgilere aşağıda değinilmektedir.
1 – Rakibi Ofsayt Tuzağına Düşürmek
Rakibi ofsayt pozisyonuna düşürmek, klasik bir futbol taktiğidir. Başlangıçta bir süre çalışma isteyen bu taktik, pratik kazandıkça maçta oldukça yararlı bir taktiğe dönüşmektedir. Bu tuzak, sadece oyunun durmasını sağlamakla kalmayıp, rakip takımın moralini de düşürebilmektedir.
2 – Ön Direğe Yakın Korner Atışı
Oyuna özel korner atışını seçmek için 4 adet taktik atışından, ön direk pozisyonunun seçilmesi ve dar bir açıyla atış yapılması şansı arttırmaktadır. Çizginin iyi ayarlanması ve topun çok uzağa gitmesinin engellenmesi de dikkat edilmesi gereken hususlardandır.
3 – Topu Tutma
Top tutma süresi ve karşılaşılan pozisyonlar, stratejiyi önemli ölçüde etkilemektedir. Maç kızışmaya başladıysa ve rakip takım üst üste baskı yapıyorsa; şut ya da uzak bir pas atışı, baskının azaltılmasında etkili olmaktadır.
4 – Set Oluşturmak
Set çekmek, temelde tüm defansı belirli bir alana yerleştirmek, rakip takımın olası bir durumda gol atmasını engelleyecektir.
5 – Forvet Hücumu Yapılması
Eğer maç kaybediliyorsa ve zaman daralmışsa, oyuncuların oldukları pozisyonlarından ileriye çıkartılıp rakip alanda hızlı bir gol arayışı için koşuşturulması sağlanabilir. Ancak bu taktik kullanılırken maç uzatmalara giderse, bu taktik uygulanılmaktan vazgeçilmelidir. Aksi taktirde uzatmaların ilk dakikalarında gol yenilebilir.
6 – Oyunculara Taktik Verme
Forvet oyuncuları için top kontrolü ve baskı çalışması yapılmalıdır. Böylece rakibin defans gücü kırılıp, top hakimiyeti arttırılabilir.
7 – Kanat Değişimi Yapılmalı
Şayet FC Barcelona takımında Pedro ve Neymar gibi iki hücum kanatlı olarak takım kurulmuşsa, bu taktik çok işe yarayabilir. Bunu gerçekleştirmek için; oyun içi taktik seçiminden kanat değişimi yapılabilir. Önemli olan, bu özellik kullanıldıktan sonra  yeniden değiştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
8 – Orta Saha Kontrolünün Sağlanması
Eğer oynarken orta saha yok olmuşsa; hemen tüm orta saha oyuncuları yerlerine çağırılmalıdır. Bu sırada oyuncular forvet oyuncusu gibi kullanılabilir.
9 – Defansın Gerisi
Belirlenmiş olan komutlarla, oyuncular devamlı defans arkasına koşturulabilir. Tek bir sağlam pas atışı ile kaçınılmaz bir golün sahibi olunabilir.
10 – Şut Pozisyonu Yakalanmalı
Seçilen takımda, atışı sağlam oyuncular varsa, bu özellik mutlaka değerlendirilmelidir. Belirli oyunculara, belirlenmiş olan alanlarda iyi bir şut attırılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here