Facebook’un yeni projesi beyin kontrollü yazı teknolojisi

0
2
Okuma

Sosyal medyada dünya devi olan Facebook yeni projesiyle karşımıza gelmekte. Yeni projesi Beyin kontrollü yazı yazmak. Facebook artık sessiz konuşma özelliği sayesinde kullanıcılarına dakikada en az 100 kelime yazma özelliği sunacak.

Proje şimdilik çalışma aşamasında olsa da, ilerde çok bu konuda başarıya ulaşılacağı yönünde umutları var. Şimdilik araştırmaların kapsamı, ameliyat söz konusu edilmeden insan zihninin bilgisayarla bağlantısı. Bu konuda yeni bir teknolojiye ihtiyaç duyan Facebook, teklifleri değerlendirmekte ve kendisi de, yeni bir teknoloji geliştirmeye çalışmakta.  Projeyi genel olarak  Building 8 yönetmektedir ve bu teknolojiyi geliştirmek için yeterli donanıma ve yazılıma sahip olduğunu bildirdi.

Bu proje kapsamında işe 60 bilim adamı ve akademisyen araştırmacı alınmıştır. Projenin amacı genel olarak, insanların bütün düşüncelerini deşifre etmek değildir. Mark’a göre insan beyni 4 HD film büyüklüğünde veriye sahiptir ve bu bilgileri dışarıya konuşma yoluyla aktarmak son derece demode. Cep telefonunuzda olan yazma hızınızı daha da arttırmaya yarayacak bu sistem bilgileri karşıya iletme konusunda 5 kat daha hızlı olacak. Ayrıca proje, deri yoluyla hissetmek yolunda. Projenin takibini sağlayan Dugan’a göre çok yakında Çince düşündüklerini İspanyolca hissede bileceğiz.

Günümüz teknolojisinde beyin yoluyla bilgi aktarımı zaten mevcut.  Fakat bunlar beyine yerleştirilen cihazlar sayesinde başarılmakta. Çağımıza göre oldukça demode olan bu ürünleri geliştirmeyi düşünen Facebook, artık hiçbir etki olmadan beyindeki bilgi alışverişini sağlamayı hedefliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here