CloudFlare DNS Türkiyede Rekor Kırıyor

1
35
Okuma

İnternette özgür bir şekilde dolaşabilmek ve var olan tüm web sayfalarına erişim sağlayabilmek için DNS servisleri kullanılabilmektedir. Çoğu zaman servis sağlayıcılarımız bile DNS servisleri konusunda bizlere bilgi vererek güncel servisleri kullanmamız gerektiği konusunda uyarı yamaktadır. Güncel servislerin dahi işe yaramadığı noktalarda alternatif DNS adresleri devreye girmektedir. Alternatif olarak kullanılabilen popüler DNS servisleri birçok siteye hızlı bir şekilde erişim sağlamamıza yardımcı olur. CloudFlare tarafından kısa süre önce hizmete açılan ve 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanan 1.1.1.1 DNS adresi de bu konuda en iyi alternatiftir. Kullanıma açıldığından bu yana kısa sürede birçok siteye erişim sağlanmıştır. Bu DNS servisi Google DNS ve OpenDNS gibi servislere ciddi oranda fark atmıştır.

CloudFlare Dns Adresi

Türkiye’de 1 Nisan tarihinde kullanılmaya başlanan DNS servisi kısa süre kullanılabildi. Turkey Blocks isimli hesaptan yapılan açıklamaya göre hizmet saatler içerisinde durduruldu. Birçok DNS servisinden daha hızlı olan ve güvenli olan 1.1.1.1 servisi jet hızıyla engellendi. Servisin neden engellendiği bilinmiyor ancak Türkiye genelinde rekor kırdığı ve birçok DNS servisini geride bıraktığı ifade ediliyor. Özellikle Türkiye’de kullanılan DNS’lerin özellikleri ile kıyaslama yapıldığında servisin dikkat çekici noktaları olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. DNS servisleri arasında şuana dek ortaya çıkmış olan en etkili servis olarak kayıtlara geçen yeni servisin açılıp açılmayacağı ise bilinmiyor.

CloudFlare Dns Adresi Türkiye

Dünya üzerinde kullanıma sunulan ve birçok ülkede kullanılabilen DNS servisinin Türkiye’de engellenmesi ile ilgili net bilgiler yer almazken servis sağlayıcı konumdan da henüz net bir bilgi gelmedi. Ancak 1 Nisan tarihinde giriş yapıp servisi kullanan kişiler şuan servisin pasif olduğunu ifade ediyor. Önümüzdeki günlerde yeni bir çalışma ile servisin kullanıma açılması bekleniyor. Servis sağlayıcısının bu konuda açıklama yapmaması servisin yakın zamanda güncelleneceği iddialarını çürütüyor. Ancak gelecek zamanda yeni bir çalışma yapılacağı ve var olan DNS servislerinin kalitesinin üzerine çıkacak bir servisin hayata geçirileceği sık sık konuşuluyor. Türkiye’de yasaklanan CloudFlare DNS servisi şuan dünyanın birçok ülkesinde aktif olarak kullanılıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here