CGI Tekniği Nedir ve Neye Yarar

0
21
Okuma

Günümüz sinema sektörünün ve aksiyon / gerçeküstü sahnelerinin olmazsa olmazı haline gelen CGI Tekniği  ( Computer – Generated  Images ) yani “Bilgisayarla Yaratılmış Görüntü her geçen gün daha fazla gelişerek kurguculara daha çok olanak sağlıyor.

Eminiz ki hayatınızda en az bir kere bir filmi izlerken “Bu sahneyi nasıl çekmişler?” diye aklınızın ucundan geçirmişsinizdir. Mesela savaş konulu filmde onlarca binanın aracın patlayıp zarar görmesi. İşte bu ve buna benzer sahneler genellikle CGI Tekniği ile yapılmaktadır. Yapımcıların CGI kullanmalarının başlıca nedeni ise büyük kaos ortamları gibi sahneleri dakikalar içerisinde yaratabilmeleridir. Hatta bazen koca bir şehri ve çevresindeki bütün yıkımı CGI ile yapabilen yapımcıların, şehri gerçekten çekmek için şehre inmelerine bile gerek kalmamaktadır. Bu teknik iyi kullanıldıysa efekt olduğu anlamak neredeyse imkansız olurken, bazı filmlerdeki aşırı kötü kullanımı filme neredeyse çizgi film havası katmaktadır. İşte bu yüzden CGI Tekniğinin filmlerde kullanılmasının iyi mi kötü mü olduğu sinemaseverler için tartışma konusudur. CGI Tekniği  sinema sektöründe anti-fan kazanmış olsa da, Sürekli arttırılmış gerçekçilik isteyen oyun severlerin hoşuna gitmektedir.

Çünkü CGI ile oyun yapımcıları, gerçek aktörler ile çalışıp onların yüz ve beden şekillerini dijitale aktarabilmektedirler. Bu da oyunların adeta bir film edasında olmasını sağlıyor.  CGI’nın gelecek yıllarda teknoloji  ile birlikte gelişmesi ve efektlerin gerçeğe neredeyse birebir benzemesi işten bile değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here