Bilinçli Teknoloji Kullanımının Önemi

0
13
Okuma
Futuristic technology - Cool blue image of a computer cpu

TEKNOLOJİYİ BİLİNÇLİ KULLANMAYA DİKKAT EDİN

Dünyanın her yerinde teknoloji tam gaz yükselmeye ve kendini geliştirmeye devam ediyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde teknoloji üzerine yapılan çalışmaların son zamanlarda daha çok arttığı yönünde birtakım söylentilerde mevcut.

Fakat teknolojinin bize sağladığı birçok avantajın dışında bazı dezavantajlarının da olduğunu inkâr etmek imkânsız olur. Hızlı ve seri bir şekilde tüketimin yapılması, sürekli yenilenen akıllı cep telefonları artık çok yüksek miktarlara kadar çıkabiliyor ve sırf bu teknoloji tutkunluğu yüzünden insanlar kendi bütçelerini aşan harcamaların altına giriyor. Artık sokakta herkesin elinde görebileceğimiz son model akıllı cep telefonlarının nedense temel bir ihtiyaç olduğu düşünülmektedir. Bunun sadece iletişim ve dünyadan haberdar olabilmek için kullanıldığını unutan insanların gitgide ailesinden ve çevresinden uzaklaşarak, yalnızlaşmaya başladığı gözlemlenmektedir. Sadece sosyal hayattan soğutmuyor aynı zamanda sanal bir dünya ve sanal bir kimlik yaratma fırsatı verdiği için ve bunu sürekli yanımızda taşıyabildiğimiz için bizi gerçeklikten soyutlayabiliyor. Hatta yapılan bazı araştırmalara göre teknolojiden kaynaklı ölümlerin son zamanlarda artış gösterdiği de bu konunun ne kadar dikkate ve kontrole alınması gerektiğini kanıtlar nitelikte görünmektedir. Teknolojinin nimetlerinden yararlanmak istiyorsanız bunu bilinçli bir şekilde kullanarak hayatınızdaki bir amaç değil araç olarak kullanmanız gerekir. Sonuç olarak her an her saniye gelişebilen ve yenilenebilen bir dönemde yaşıyoruz ve bu değişikliklere ayak uyduralım derken başka değerlerimizin yok oluşuna neden olabiliyoruz. Yolda karşıdan karşıya geçerken bile başını telefondan kaldırmayan insanları görebilmek mümkün oluyor. Artık can güvenliğini bile hiçe sayabilecek şekilde teknoloji ve telefon bağımlılığı yaşayan insanların bu durumdan biran önce kurtulması gerekiyor.

Teknolojinin ortaya çıkarabileceği tehlikelerinde farkında olarak onu daha faydalı ve bilinçli bir şekilde kullanmaya çalışmalıyız. Böylece daha mutlu ve daha güvende olabileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here