Barkod Okuyucu Çalışma Şeklin ve Detaylar

0
10
Okuma

barkod-okuyucu-nasil-calisirAlışveriş merkezlerinde, marketlerde, kısacası alışveriş yapılan yerlerde, ürünlerin fiyat ve diğer bilgilerini içeren araçlara barkod okuyucu denilmektedir. Alışveriş esnasında zamandan tasarruf sağlayan barkod okuyucular, hem vatandaşlara hem de işletme sahiplerine büyük avantaj yaratmaktadır. Teknoloji harikası olan bu araç aynı zamanda hırsızlık olaylarına karşı tedbir amaçlı kullanılmaktadır.

İşletmelere giren çıkan ürünlerin tüm bilgileri barkod okuyucu sayesinde depolanmaktadır.

Bilgiler Lazer Işınları İle Bilgisayara Taşınıyor

Ürünlerde bulunan her bir çizgi barkod okuyucu da tanımlanmaktadır. Her çizgi, barkod okuyucu da bir basamağa denk gelmektedir. Barkodun görüntüleri, tarayıcıdan gelen lazer ışıkları ile algılanmakta ardından bilgisayara aktarılmaktadır. Bilgisayarda genel bir taramadan sonra ürünlerin tüm özelliklerine ulaşılmaktadır. Bu karşılaştırmadan sonra ürünün bilgileri netlik kazanır.

Borkod okuyucuda bulunan lazer ışınları silindirden ateşlenmektedir. Bu ışınlar hedefine ulaşmadan önce birkaç noktadan sekmektedir. İlk sekme küçük boyutlu bir aynada ikinci sekme ise titreşim özellikli başka aynada gerçekleşmektedir. Titreşimli ayna ise ışığı bölmekte ve birçok yansımaya sebep olmaktadır. Oluşan yansımalar, borkod bilgilerini analiz etmekte ve bilgisayara iletmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here