Apostil Onaylı Tercüme Nerede Yapılır

0
13
Okuma

Yurtdışında her türlü resmi evraklar apostil onaylı tercüme ile tasdik edilmesi gerekir. Yurtdışına ne için gidecek olursanız olun evraklarınızın noter tarafından yeminli olarak tasdiklenmesi gerekir. Yurtdışına gitmek için gerekli olan evrakların noter tarafından yeminli olarak tercüme edilmesi işlemi tercüme büroları tarafından yapılmaktadır. Yurtdışı için gerekli olan bu evraklar sadece yeminli olarak tercüme edilmekle kalmaz aynı zamanda apostil işleminin de yapılması gerekir. Apostil, noterden alınmakta olan resmi belgelerin, yurtdışına çıkışlarda da onaylanması işlemidir. Uzun bir süredir yurt dışına çıkmak için gerekli olan tüm resmi belgeler apostil onaylı olarak tercümeleri yapılmaktadır. Aksi takdirde belgelerin yurtdışında geçerliliği kabul edilmemektedir. Bu bakımdan belgelerin noter tarafından tasdiklenmesiyle birlikte ayrıca yeminli tercüme bürolarınca apostil onaylı olarak tercüme edilmiş olmaları önemlidir. Apostil onay işlemi 5 Ekim 1961 senesinde Lahey Antlaşması ile birlikte apostil işlemi zorunlu hale getirilmiştir. Tüm resmi belgeler bu antlaşmaya göre apostilli olmak durumundadır.

Apostil, eskiden sadece valilikler tarafından çıkarılmaktaydı. Günümüzde artık kaymakamlıklar tarafından da çıkarılmaya başlanmıştır. Apostilin, yeminli tercüme bürosu tarafından hazırlandıktan sonra ülkemizdeki kurumların onayından da geçmek durumundadır. Ayrıca Türkiye elçilikleri tarafından da onaylanmış olmaları zorunludur. Bu bakımdan apostil resmi olarak zorunlu bir işlemdir. Tüm yurt dışına iş ya da eğitim gibi herhangi nedenlerle çıkan kişilerin mutlaka yaptırması zorunlu olan bir işlemdir.

Apostil Tasdiki Nerede Yapılır ve Apostil İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yurtdışına çıkmak için gerekli olan evrakların yurtdışında denkliğinin sağlanması için gerekli olan apostil tasdikinin yapıldığı yerler olarak valilikler ve kaymakamlıklardır. Tercüme bürolarında öncelikli belgelerin yeminli olarak çevirileri yapılır. Sonrasında noter tarafından yeminli tercüme işlemi yapılan evraklar tasdiklenir ve son işlem olarak kaymakamlık tarafından mührü vurulması gerekir. Mühür vurulduktan sonraki aşamada ise ilgili konsolosluklara evrakları bırakabilirsiniz.

Apostil işlemlerinin yapılacağı belgeler olarak doğum belgeleri, evlenme ehliyeti, vekaletnameler, muvakatnameler, medeni durumu gösteren belgeleri sayabiliriz. Saymış olduğumuz bu belgelere apostil işlemleri yapılmaktadır.

Apostil şerhi alacak olan kişilerin de dikkat etmesi gereken bazı kısımlar vardır. Apostilin olmasını engelleyen eksik ya a yanlışlıklar olması durumunda apostil geçersiz sayılmaktadır. Apostil şerhi içinde; belgeyi imzalayan kişinin ismi, soy ismi, sıfatı, belgeyi düzenleyen ülkenin ismi, mührün hangi makama ait olduğu, apostil şerhi numarası, belgenin düzenlenmiş olduğu yer, apostil şerhi düzenlemekte olan makamın kaşe ve mührü, apastili düzenleyen yetkili kişinin imzası bulunması gerekir.

Apostil Tercüme Fiyatları

Yurtdışında gerekli olan resmi evraklar için yapılması zorunlu olan apostil işlemleri belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Apostil onaylı tercüme fiyatları olarak yapılan yere göre farklı fiyatlandırmalar söz konusu olabilir. Yapılan tercüme bürosuna göre apostil fiyatlarında da değişiklik yaşanabilmektedir. Uygun fiyata yapan tercüme büroları da daha yüksek fiyatlara yapan tercüme büroları da bulunabilmektedir. Bu bakımdan apostil işlemlerini yaptırmadan önce iyi bir araştırma yapıp tercüme bürosu seçiminde seçici olabilirsiniz. Böylece aynı işlemleri çok daha uygun fiyata yaptırma imkanınız olabilir. Bu konuda piyasada çok sayıda tercüme büroları bulunmaktadır. Piyasayı araştırdıktan sonra bütçenize uygun tercüme bürolarında apostil işlemleri yaptırabilirsiniz. Fiyatların değişimi tercüme yapılacak ülke ve dile göre de değişebilir. Bu konuda da fiyatlar konusunda değişiklik görülmesi beklenebilir. Tercüme bürosu seçiminde fiyattan çok kaliteli iş yapan tercüme büroları ile iş yapmanız siizn için daha uygun olabilir. İşinizi en iyi şekilde görecek olan tercüme bürolarına giderek apostil işlemlerini yaptırabilirsiniz.

Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/apostil-onayli-tercume

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here