Android’deki Virüslerden Korunma Yolları

0
0
Okuma

android-virusAndroid işletim sistemi, açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğu için kullanıcılara yetki veren ve ayarlarıyla oynamasını sağlayan bir işletim sistemidir. Bu durumu kullanıcıların aleyhine kullanan kişiler çeşitli trojan virüsü adı verilen virüsleri Android cihazlara bulaştırmaktadırlar. Bu virüsler cihazlara birçok olumsuzluğa neden olmaktadır.

Android işletim sistemi hakkında en önemli sorun güvenlik sorunudur. Özellikle Google Play Store aracılığıyla yüklenen programlarda Google gereken güvenlik politikalarını uygulamadığı için zaman zaman virüs sorunu karşımıza çıkabilmektedir.

Android işletim sistemine bulaştırılan virüsler farklı özellikleri etkilemektedir. Bazı trojanlar IMEI numaranızı çalarak telefonunuzu klonlayıp kullanılmaz hale getirirken bazı trojanlar izinsiz mesaj atmaktadır. Bunlardan bir kısmı ise konuşmalarınızı kaydederek internetiniz üzerinden virüsü gönderen sunucuya yolluyor. Bu durum ise şantaj da dahil olmak üzere pek çok olumsuzluk yaşamanıza neden olabilmektedir.

Andoid’deki virüslerden korunma yolları konusunda en önemli nokta, bir uygulama kurarken sizden istediği izinleri kontrol etmenizdir. Cihazınızda tam hakimiyet kurabilecek izinleri isteyen programları yüklememelisiniz. Android virüsleri konusunda özellikle cinsel içerikli uygulamalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Android virüsleri konusunda bazı programlar da yükleyerek güvenlik sağlayabilirsiniz. Android Market Security Tool, Google tarafından piyasaya sürülen ve güvenlik konusunda etkili bir uygulamadır. Antivirüs Free programı ile de Android işletim sisteminize sızacak virüslerden korunabilirsiniz. Ayrıca Lookout Security isimli programı yükleyerek de cihazınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Android virüsleri konusunda gelişen teknoloji ile birlikte önlemler de artmaktadır ancak uygulama, oyun ya da programları yüklerken izinler konusuna dikkat etmelisiniz. Cihazınıza bir şekilde virüs bulaşmış ise de zaman kaybetmeden kendiniz ya da en yakın servise götürerek format attırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde cihazınızın güvenliği ve kullanımı her geçen dakika tehlikeye girecektir. Cihazınız yavaşlıyor ve bazı ayarlar değişiyorsa mutlaka format atmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here