Android Cihazlarda Google Hizmetlerini Kapatmak

0
2
Okuma

Android cihazlarda Google’ın sunmuş olduğu fakat kullanmadığınız bazı servisleri tek bir uygulama ile kapatabilirsiniz. İşte tüm detaylar!

Google, açık kaynaklı Android işletim sistemini dağıtırken içerisinde kendi uygulamalarını da yüklü şekilde sunmakta. Bu durum Yandex’i rahatsız etmiş ve Google’ı mahkemeye bile verdiğini geçtiğimiz dönemlerde görmüştük.

Google’ın önyüklü şekilde gelen servislerini bazı kullanıcıların hiç bir şekilde kullannmadığı ancak buna rağmen cihazlarına çok fazla yük bindirdiği bunla berabe RAM tüketimini de arttırdığı görülüyor.

Bugün ki haberimizde sizlere Google Play Movies, Newsstand, Cloud Print ve Android Live Wallpapers gibi bir çok servisi nasıl kaldırabileceğinizi göstereceğiz.

Yapılması Gerekenler

  • Uygulamayı İndirmek

İlk önce bu işlemleri güzel bir şekilde uygulamak için cihazınızın Root yetkisi olmak zorunda. Root’lu cihazınız ile beraber ilk olarak Play Store’dan Disable Service isimli uygulamayı yüklemeniz gerekmektedir. Disable Service uygulamasını cihazınıza ücretsiz bir şekilde indirdikten sonra 2.adıma geçebilirsiniz.

  • Super User yetkisi

Uygulama kurulduktan sonra Super User üzerinden indirilmiş uygulamaya yetki verilmesi istenecek ve yetki vermeyi onaylayınız. Disable Service isimli uygulamada iki seçenek yer almakta. Birinci sekmekte cihaza sonradan yüklenenler ve ikinci sekmekde önyüklü gelenler görülüyor.

  • Servisleri kapat ve reset at

İkinci sekme System sekmesine dokunuyoruz. Bu sekmede Google’ın akıllı telefonlara önyüklü getirdiği hizmetler yer almakta. Kullanmadığınız hizmetleri seçip pasif hale getiririz.

Her şey bu kadar. Cihazınızı yeniden başlatınız ve oluşan farkı kendiniz görün. Yapılan işlemlerden sitemiz kesinlikle sorumlu değildir. Kullanıcılar yaptıkları işlemlerden kendileri sorumludur. Bu arada Super su yetkisini verebilmek için cihazınızın rootlu olması gerekiyor. Bu bakımdan cihazınız rootlu değilse eğer ilk olarak daha önce belirttiğimiz gibi root yapmanız gerekmekte. Neredeyse bütün cihazlar için root paylaşılmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here