Android Cihazlarda DNS Ayarı Nasıl Yapılır?

0
1
Okuma

androidSon dönemlerde internet sitelerinin yasaklanması konusu sık sık gündeme gelmektedir. Yasaklı internet sitelerine giriş DNS ayarlarını değiştirerek mümkündür. Bu işlemin bilgisayar üzerinden nasıl yapıldığı birçok kişi tarafından bilinir. Ancak Android işletim sistemli telefondan DNS ayarının nasıl yapılacağı konusunda çoğu kişi bilgisizdir.

Android’lerde DNS Değişimi

Android cihazınızda çok basit adamlarla DNS değişimi yapabilirsiniz. Öncelikle cihazınızın menüsünden ayarlar kısmına girin. Burada internet bağlantısını yaptığınız Wifi seçeneğine dokunun. Karşınıza bağlı olduğunuz ve bağlanabileceğiniz ağların listesi çıkacaktır. Burada bağlı olduğunuz ağın üzerine gelip ağ yapısını değiştir seçeneğine gidin. Bu kısımda gelişmiş seçenekleri göster seçeneğinin yanındaki küçük kareye dokunun. Burada gelişmiş seçenekler hızlıca karşınıza çıkacaktır. IP ayarları bölümünde gördüğünüz DHCP’yi statik olarak değiştirmeniz gerekecek. Bu değişikliğin ardından biraz daha alt kısımda DNS1 ve DNS2 şeklinde iki ayrı bölüm görünecek. Burada istediğiniz DNS adresini girip cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hangi DNS Adreslerini Kullanmalı?

Birçok kişi hem bilgisayarda hem telefonlarda Google DNS’yi tercih etmektedir. Bunun için DNS1 kısmına 8.8.8.8 şeklinde; DNS2 kısmına 8.8.4.4 olarak giriş yapabilirsiniz. Bunun dışında internet üzerinden çok sayıda DNS ayarı bulabilirsiniz. Mobil cihazlarda en sık kullanılan bir DNS servisi de SmartSafe’e aittir. SmartSafe DNS ayarını kullanmak için birinci DNS haznesine 54.85.9.10, ikinci DNS haznesine 54.85.12.30 kodlarını girebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here