Andorid’de Önbellek Nasıl Temizlenir?

0
4
Okuma

Andorid’de Önbellek Nasıl Temizlenir?

android-sistem-temizlemeAndroid cihazlar, fazla bir şey yüklenmemiş bile olsa, zamanla yavaşlama gösterebilir. Uygulamamaların kullanımından kaynaklı, önbellek doluluğu, sebep olabilmektedir. Basit bir şekilde, önbelleği boşaltmak, yeniden hızlanmaya sebep olacaktır.

Önbellek Neden Dolar?

Android sistem kullanan cihazınız, kullanımda olduğu süre içinde, size gösterdiği her görüntüyü, o programın önbelleğine almak zorundadır ki gösterebilsin. Bu görüntüler, siz görüntüyü kapatsanız dahi, önbellekte kayıt olarak kalmaktadır. Herhangi bir internet hesabınıza girmek için kullandığınız; şifreler, kodlar, kullanıcı bilgileri de, uygulamaların önbelleklerinde tutulmaktadır. Zamanla ciddi birikimler yaparak, ön belleğin zayıflamasına dahi sebep olabilirler.

Önbellek Nasıl Boşaltılır?

Android cihazınızın, üst satırında görünen simgelere dokunun ve parmağınızı çekmeden aşağıya doğru sürükleyin. Sağ üstte göreceğiniz makine dişlisi şeklindeki simgeye dokunun. Açılan pencereden, “Daha Fazla” yazan yere dokunun. Sonraki menüden, “Uygulama Yöneticisi”ni açın. Karşınıza gelen uygulamaları, tek tek açmanız ve işlemi tekrarlamanız gerekiyor. Uygulama ismine tıklayın, açılan pencerede sağ altta gördüğünüz “Önbelleği Temizle” ye tıklayın. Hemen üstünde yazan rakamların sıfırlandığını göreceksiniz. Bu, o uygulamanın önbelleğinin temizlendiği anlamına gelir. Bir de, tüm sistemin önbelleğini boşaltma yöntemi vardır. Cihazınızdaki masa üstü denebilecek ana sayfaya dönmeyi sağlayan tuşa, bir iki saniye basılı tutun. Açılan pencerede, alt satırda üç farklı simge göreceksiniz. En baştaki pasta grafik simgesine dokunun. Yeni menüde, üstteki dört simgeden RAM yazana dokunun, en altta “Belleği Sil” yazan yere dokunduğunuzda, cihazın genel olarak ön belleği silinecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here