Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak?

0
8
Okuma

BTK başkanlığı yapmış olduğu açıklama ile pek çok internet kullanıcısını sevindirdi. İnternet kullanıcıların uzun süredir devamlı şikâyet ettiği kota sorunu, birçok düzenleme ile beraber son bulacak. İnternet kullanıcılarının yüzünü güldüren haber, Twitter üzerinden duyuruldu.

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak?

Adil kullanım kotası adı ile bilinen adil kullanım noktası, yapılan açıklamalara göre 2018 yılının sonunda tamamen kalkmış olacak. Belirtilen tarih gelene dek ise internet kullanıcılarına bazı detaylarla esneklikler tanınacak. 1 Mayıs 2017 tarihinde gece 02.00 ile sabah 08.00 arasında kotanın kalkması bu esnekliklerden biri. Bu gün içinde yapılan harcama, kotanıza dâhil edilmeyecek.

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkıyor?

2018 yılının sonunda tamamen devre dışı kalacak olan adil kullanım kotası, bazı değişiklikleri de beraberinde getirdi. Yapılan düzenlemeler sonrasında veri indirme hızının 128 Kbit/s olacağı bildirildi. Sabit kullanımlarda ise paket ve tarife önemli derecede etkili olacak. Bu noktada önemli olan kişinin internet paketi ya da tarifesi olacak çünkü 200 Mbps paketi olan kişi ile 50 Mpbs paketi olan kişi eşit şekilde internet hızı kullanamayacak.

Çalışmaların telefonlar için 1 Mart 2017 tarihinde devreye girmesi bekleniyor. Sabit kullanımlar içinse 1 Mayıs 2017 esas alınacak. Adil kullanım kotasının tamamen devre dışı kalması ise 2018 yılının sonunu bulacak. Bu süreçte çalışmalar da oturtulmuş olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here